Державне підприємство
Житомирське
лісове господарство

10029, м. Житомир
вул. Степана Бандери, 8

ТЕЛЕФОН ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ
+38 (0412) 47-20-62


5

Клас
пожежної небезпеки

Вирощування садивного матеріалу

ДП Житомирський лісгоспНапрями діяльностіВирощування садивного матеріалу
Згідно наказу по ДП «Житомирський лісгосп» №214  від 12 листопада 2010 року було створено нову структурну одиницю підприємства – Житомирський базовий лісорозсадник.
Перші сіянці на лісорозсаднику були вирощені ще в 1960 році. Площа розсадника до 2010 року складала 33,5 га.
Відокремлення розсадника проведено з метою підвищення ефективності його роботи по вирощуванню, в першу чергу, декоративного садивного матеріалу, так як до цього часу практикувалося вирощування саджанців з відкритою кореневою системою.
Вирощування саджанців у контейнерах дає можливість реалізовувати їх протягом всього року та зменшити площі закладання шкілок і доглядів за ними, тому площа розсадника зменшена до 12 га:
  • маточне відділення – 0,95 га;
  • посівне відділення – 3,50 га;
  • тепличне відділення – 0,29 га;
  • шкільне відділення – 2,49 га;
  • амін. будівлі, госп. споруди – 0,22 га;
  • торфо-компостна ділянка – 0,10 га;
  • дороги – 1,20 га;
  • інші користування – 3,25 га.
За 2016 рік  проведено роботи по укоріненню живців декоративних деревних і чагарникових порід на площі 0,02 га загальною кількістю 12,2 тис. шт. Зелене живцювання  дає можливість укорінювати живці багатьох видів рослин, які не можна розмножити вегетативно іншими способами. Воно незамінне для швидкого розмноження рослин, котрих обмаль.
В шкільному відділенні вирощуються саджанці  понад 100 видів деревних і чагарникових порід різного віку, різних видів і форм.  Такі як, ялина чотирьох видів, в т.ч. блакитної форми, туя західна різних форм, ялівці різних форм, самшит, горобина звичайна, липа, спіреї різних форм, гортензія, дейція, магонія, перстач, барвінок, барбариси різних форм  та інші, які використовуються для озеленення населених пунктів.
В минулому році закладено шкілки на площі 1,1 га загальною кількістю 10 тис. шт., в тому числі висаджено саджанців у контейнери 6,8 тис. шт. На майбутнє закладання шкілок планується перевести повністю в горщики. Горщики-контейнери оснащені дренажними отворами, не перешкоджають зростанню і розвитку кореневої системи саджанців, забезпечуючи надходження кисню і  запобігаючи загниванню коренів. На протязі вегетації в контейнери із саджанцями додають азотовмісні добрива та добрива повільної дії. Щоб зберегти  рослини від сонячних опіків на  розсаднику влаштовано майданчик з притіняючою сіткою. Площа майданчика становить 1200 м2, загальна кількість виставлених рослин 19,1 тис. шт. Під час зимового періоду контейнери з рослинами кладуть на бік і вкривають агроволокном, щоб запобігти вимерзанню та пошкодженню сніговим покривом. На початку літа у шкілці декоративних рослин проводиться обрізка гілок(формування крони). У цей період нові пагони і бруньки вже розвинулися. Ще одну обрізку виконують в кінці серпня.
Також, проводиться розмноження плодових і декоративних рослин штучним способом – щепленням. Комбінуючи різні підщепи та прищепи, вирощуються рослини з цінними якостями. Щеплення проводиться з метою отримання садивного матеріалу для реалізації та створення об’єктів постійної лісонасінневої бази, де проходить заготівля лісового насіння з покращеними властивостями.
Щоб запобігти пошкодженню посівів та шкілок шкідниками та хворобами і забезпечити вирощування стандартного садивного матеріалу лісгосп закуповує хімічні препарати та комплексні добрива.
Обсяг реалізації декоративного садивного матеріалу за 2015 рік – 2,1 тис. шт. на загальну суму 197 тис. грн., за 2016 рік – 1,7 тис. шт. на загальну суму 251 тис. грн.
З 2010 року розпочато вирощування  стандартних сіянців хвойних та листяних порід у торф’яних заготовках власного виробництва та пінополістирольних блоках. В 2013 році на розсаднику встановлено 2 теплиці, в 2014 році ще одну. Загальна площа теплиць становить 0,15 га. Для виготовлення торф’яних заготовок лісгосп закуповує поліетиленові рукави, торф фрезерний, агроволокно, сітка для притінення та ін. Загальна сума витрачених коштів на матеріали склала 50-70 тис. грн.
В тепличному відділенні розсадника функціонує система поливу  туманного типу, в шкільному відділенні - дощувальне обладнання для поливання. В жовтні місяці минулого року розпочато винесення торфотаблеток хвойних рослин із теплиць на відкриту площу для закалювання. По цій методиці вирощуються сіянці хвойних порід – сосни, ялини, модрини і сіянці дуба.
Вирощений садивний матеріал із закритою кореневою системою використовується для проведення лісокультурних міроприємств. Якщо порівнювати вартість посадки 1 га лісових культур, то технологія створення лісу торфотаблетками більш затратна, але має багато переваг. Однією з основних переваг є можливість висаджувати сіянці на постійне місце практично упродовж всього вегетаційного періоду. Крім високої приживлюваності, такі сіянці не хворіють після пересаджування на постійне місце та не піддаються «післяпосадковому шоку». При створенні лісових культур таким способом зменшено кількість садивного матеріалу на одиницю площі – 4 тис. шт. проти 5,72 тис. шт. або 7,14 тис. шт., доповнення складає 5 % проти 12-15 %. Також, зменшено кількість доглядів за лісопосадками, а відповідно і витрат в період до переведення в покриту лісом площу. Така технологія створення лісокультурних об’єктів виключає можливість помилок при садінні сіянців, пов’язаних із загинанням коренів через неякісну посадку і низький фаховий рівень виконавці.
В 2015 році по лісгоспу  було посаджено більше 61 га лісових культур із ЗКС (всього посаджено л/к на площі 220 га). В 2016 році по лісгоспу було посаджено 122га л/к із ЗКС (всього посаджено л/к на площі 220 га). Вирощений садивний матеріал із ЗКС у 2016 році покриває 100% потреби на проведення лісокультурної кампанії 2017р.